Co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego to bardzo interesujący temat. Ludzie nabywają nieruchomości, zarówno na własny użytek jak i w celach inwestycyjnych. Zarówno jedni jak i drudzy stają przed faktem zakupu nieruchomości, której stan prawny należy dopiero zweryfikować. Niezależnie od tego jaki jest powód nabycia nieruchomości, musimy wiedzieć na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości z rynku wtórnego aby nie dokonać zakupu wadliwej nieruchomości.

Właściciel Nieruchomości

Mieszkania z rynku wtórnego

Rozmowy w celu zakupu nieruchomości podejmujemy najczęściej z właścicielem nieruchomości bądź osobą działającą jako pełnomocnik właściciela. Tutaj pojawia się pierwsza kwestia do zweryfikowania. Powinniśmy sprawdzić czy osoba, która podaje się za właściciela, tym właścicielem rzeczywiście jest oraz czy pełnomocnik właściciela jest należycie umocowany do występowania w imieniu właściciela. Należy więc w obu przypadkach sprawdzić w księdze wieczystej w dziale II, komu przysługuje prawo własności do nieruchomości. Jeżeli chodzi o pełnomocnictwo to weryfikacji podlegać powinna forma jak i zakres upoważnienia do sprzedaży nieruchomości. Uwagę powinniśmy zwrócić również w zakresie liczby osób, którym przysługuje własność nieruchomości. Jeśli mamy do czynienia tylko z jednym właścicielem – sprawa jest prosta.

Wielu właścicieli

Problem powstaje w momencie, gdy współwłaścicieli nieruchomości jest więcej, a kontakt z nimi utrudniony. Po przeanalizowaniu kwestii własności nieruchomości, warto także poprosić właściciela o przedstawienie zaświadczenia o stanie zameldowania, unikniemy tym samym niemiłych niespodzianek w tym zakresie.

Informacje uzyskane od właściciela najlepiej zweryfikować z księgą wieczystą. W tym celu warto skorzystać portalu dostępnego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości:

Wyszukiwarka Ksiąg Wieczystych

Prawa osób trzechich

Mając już dostęp do danych wskazanych w księdze wieczystej, naszą uwagę powinniśmy zwrócić na fakt czy nieruchomość nie jest obciążona prawami osób trzecich np. umową dożywocia. W takim celu warto prócz sprawdzenia działu III księgi wieczystej wystąpić do właściciela z prośbą o przedłożenie oświadczenia o braku obciążenia lokalu prawami osób trzecich. Brak obciążeń w tym zakresie daje nam pewność transakcji. Pewność że po zakupienie nieruchomości nie okaże się, że osoba trzecia może rościć sobie prawa do nieruchomości.

Obciążenie hipoteką – Mieszkania z rynku wtórnego

Rynek wtórny nieruchomościOstatnim, a zarazem kluczowym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości z rynku wtórnego jest obciążenie nieruchomości hipoteką. Sprawdzając w tym zakresie księgę wieczystą powinniśmy poddać pod analizę dział IV. Uzyskamy odpowiedź, czy nieruchomość jest obciążona nieruchomością. Dowiemy się także jakie jest to obciążenie i na jaką kwotę. Wtedy to już tylko od nas zależy, czy nieruchomość warto kupić czy też zakup jej nie ma najmniejszego uzasadnienia ekonomicznego.

Dokładne informacje na temat tego jak zweryfikować stan prawny nieruchomości znajdziecie tutaj – stan prawny nieruchomości. Polecamy też zapoznać się z naszym innym wpisem – sprawdzanie ksiąg wieczystych. Znajdziecie tam dokładne informacje na temat tego jak technicznie zweryfikować stan prany nieruchomości.

Jesteśmy wstanie pomóc Państwu przejść przez powyższą procedurę. Pomożemy zweryfikować stan prawny interesującej Państwa nieruchomości, a także sporządzić w tym zakresie potrzebne umowy. Więcej informacji uzykają Państwo w zakładce kontakt!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *