Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości, a jej skutki na przyszłość

umowa przedwstępna zakupu nieruchomości - badanie stanu prawnego nieruchomości

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości, a jej skutki na przyszłość

umowa przedwstępna zakupu nieruchomości - badanie stanu prawnego nieruchomościWielu naszych klientów podczas zakupu nieruchomości, decyduje się na sporządzenie przedwstępnych umów zakupu nieruchomości. Decyzja ta podyktowana jest różnymi okolicznościami, niemniej jednak najczęstszym powodem wyboru sporządzania umowy przedwstępnej są kwestie związane z kredytowaniem zakupu nieruchomości.

 

Więcej informacji natemat sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości tutaj!

 

Forma umowy przedwstępnej

Ustawodawca nie przewiduje dla przedwstępnej umowy zakupu nieruchomości określonej formy. Forma zawarcia umowy jest więc indywidualną kwestią kupującego. Niemniej jednak forma zawarcia umowy przedwstępnej ma istotne znaczenie dla możliwego późniejszego postępowania sądowego. Jeżeli klient będzie dochodził zawarcia umowy przyrzeczonej przed sądem to wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego dla umowy przedwstępnej. Jeżeli jednak umowa przedwstępna nie zostanie zawarta w formie aktu notarialnego to klient może na jej podstawie dochodzić jedynie naprawienia szkody przed Sądem, którą poniósł licząc na zawarcie umowy przyrzeczonej.

 

Zadatek i zaliczka

W umowie przedwstępnej można także zawrzeć zapisy dotyczące zadatku lub zaliczki. Nie można zapomnieć o wskazaniu terminu zawarcia umowy przyrzeczonej, a także kwoty za którą ma nastąpić zakup nieruchomości.

Na uwagę zasługuje także fakt, że roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta.

Być może zainteresuje Cię również co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera lub co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *