Kupno nieruchomości a podatki

nieruchomość i podatki

Kupno nieruchomości a podatki

nieruchomość i podatkiPrzed zakupem domu lub mieszkania warto dowiedzieć się, z jakimi dodatkowymi kosztami, szczególnie podatkowymi, trzeba będzie się liczyć. Informacje te pozwolą z większą dokładnością oszacować wszystkie wydatki, które należy ponieść w związku z transakcją. Podatek obowiązuje przy każdym zakupie nieruchomości, jednakże będzie on odmienny w zależności od tego, czy w grę wchodzi lokum bezpośrednio od dewelopera, czy też pochodzące z rynku wtórnego.

Jak zweryfikować stan prawny nieruchomości – czytaj teraz!

Nieruchomości z rynku pierwotnego

Podatek od nieruchomości kupowanej wprost od dewelopera zawiera się już w jej cenie (VAT), dlatego nie pojawia się w tym przypadku konieczność uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jeśli deweloper jest płatnikiem VAT, opodatkowuje on nieruchomość podatkiem w wysokości 8% lub 23%, w zależności od jej powierzchni (dla mieszkań poniżej 150 metrów kwadratowych obowiązuje niższa stawka, natomiast dla tych przekraczających tę liczbę – stawka wyższa).

Nieruchomości z rynku wtórnego

W przypadku mieszkań lub domów pochodzących z rynku wtórnego to osoba nabywająca nieruchomość opłaca stosowny podatek od czynności cywilnoprawnych. Oblicza go, pobiera i odprowadza do Urzędu Skarbowego notariusz, sporządzający umowę między stronami transakcji. Podatek od kupna nieruchomości z rynku wtórnego wynosi 2% wartości rynkowej nabywanej nieruchomości. Warto zaznaczyć, że uiszcza go wyłącznie kupujący.

Może się zdarzyć, że nieruchomość będąca przedmiotem kupna pochodzi z rynku wtórnego, jednak nabywana jest od przedsiębiorcy, który jest płatnikiem VAT, ale sprzedaje mieszkanie lub dom ze stawką zwolnioną (jakich nieruchomości ona dotyczy, regulują to konkretne przepisy). Co w takim przypadku? Sytuacja ta wpisuje się w schemat innych transakcji z rynku wtórnego, a mianowicie kupujący zobowiązany jest odprowadzić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.

Inne opłaty

Poza 2% podatku, jaki ponosi nabywca nieruchomości pochodzącej z rynku wtórnego, pokrywa on również inne koszty wynikające z wizyty u notariusza. Należy tu wymienić wynagrodzenie notariusza za sporządzenie umowy (tzw. taksa notarialna) oraz pobierany od niego podatek VAT o wartości 23%. Wysokość maksymalnych kwot taks notarialnych określa obowiązujące rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości.

Nieruchomość kupowana na kredyt

Gdy nieruchomość nabywana jest na kredyt, w chwili ustanowienia hipoteki pojawia się obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. W terminie dwóch tygodni od dnia nabycia nieruchomości, do Urzędu Skarbowego należy złożyć deklarację PCC-3. W przypadku zwykłej hipoteki podatek wynosi 0,1% od kwoty hipoteki. Gdy w grę wchodzi hipoteka kaucyjna, kwota podatku to 19 zł.

Podejmując temat nieruchomość a podatki, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim pochodzenie nieruchomości. Zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego wydaje się pod względem podatkowym korzystniejszy dla nabywcy, bo nie wymaga od niego odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych, jak i VAT od taksy notarialnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *