Co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego?

Oprócz wspomnianych wyżej kwestii dotyczących stanu prawnego nieruchomości, warto zwrócić uwagę na to, czy nie posiada ona tzw. wad prawnych. Pojawiają się one najczęściej w sytuacji, w której współwłaściciel mieszkania nie wyraził zgody na jego sprzedaż (chociażby w przypadku niewiedzy o takiej transakcji).

Istnieje również możliwość, że mieszkanie jest obciążone umową dożywocia. W myśl tej uregulowanej przez kodeks cywilny umowy bliska właścicielowi nieruchomości osoba może w niej zamieszkać aż do śmierci – i to niezależnie do tego, kto później posiadać będzie prawo własności. Zweryfikowanie tego przed zakupem pomoże uniknąć nieporozumień w przyszłości, a niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia takiego rozwiązania.

Podobną kwestią jest sprawdzenie, czy w danym mieszkaniu nie ma zameldowanych lokatorów. Sprzedający może wydać w tej sprawie zaświadczenie.

 

 

Zakup Mieszkania z rynku wtórnego – formalności

Jeżeli dokonujemy zakupu nieruchomości finansując ją kredytem to w ciągu 14 dni od zakupu mieszkania należy udać się do Urzędu Skarbowego. Na miejscu należy uiścić podatek związany z ustanowieniem hipoteki. To jednak dopiero początek uporządkowania wszystkich formalności. Następnie należy skierować się do lokalnego urzędu miasta lub gminy, aby poinformować o zmianie właściciela nieruchomości. Trzeba również podpisać nowe umowy z dostarczycielami mediów (np. gazownią czy zakładem energetycznym). Koniecznie trzeba też odwiedzić spółdzielnię czy wspólnotę mieszkaniową, by dowiedzieć się wszystkiego o obowiązującym regulaminie. Trochę inne rzeczy powinniśmy sprawdzić w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *