Co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera

Zakup Mieszkania od Dewelopera - sprawdzanie stanu prawnego nieruchomości

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania od dewelopera

Sprawdzanie dewelopera powinno być standardową czynnością przed zakupem nieruchomości.

Zakup Mieszkania od Dewelopera - sprawdzanie stanu prawnego nieruchomości

Nie każdy deweloper jest rzetelnym i uczciwym kontrahentem. Prawa kupującego chronione są przez ustawę deweloperską, jednak nierzadko zdarzają się sytuacje, w których ktoś wykorzystuje nieświadomość nabywcy. Przede wszystkim należy sprawdzić dewelopera – jego doświadczenie w branży i zrealizowane inwestycje. Możemy zweryfikować rzetelność firmy, upewniając się, że nie ma żadnych problemów finansowych i działa legalnie. Pomoże nam w tym odpis z Krajowego Rejestru Długów czy informacja o braku zaległości uzyskana w ZUS-ie.
Co sprawdzić przy kupnie mieszkania deweloperskiego, oprócz weryfikacji administracyjnej? Kolejnym ważnym krokiem powinno być zebranie jak największej ilości faktów i opinii o wykonawcy. Czy deweloper realizował wszystkie etapy w terminie? Czy przewidziane w umowie deweloperskiej warunki były zgodne z finalnym stanem mieszkania? Dzięki takim informacjom można uniknąć przykrych konsekwencji. Nieocenioną pomocą będą komentarze w Internecie lub doświadczenia osób, które już zamieszkały w zrealizowanych przez dewelopera inwestycjach. Jak widzimy, myśląc o tym, co sprawdzić przy kupnie mieszkania, należy uwzględnić wiele istotnych czynników mogących wpłynąć na ostateczną decyzję.

 

Co sprawdzić kupując mieszkanie?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przed przystąpieniem do kupna mieszkania, jest ustalenie zdolności kredytowej. To ważny etap pozwalający ocenić budżet, jaki możemy przeznaczyć na inwestycję. Aby zrobić to właściwie, warto udać się do doradcy finansowego lub skorzystać z pomocy banku. Wiedząc już, które mieszkanie jest w zasięgu naszych możliwości, można zacząć przeglądać interesujące oferty.
Wybierając lokalizację, należy sprawdzić kilka istotnych kwestii – przede wszystkim sięgnąć do ogólnodostępnych planów zagospodarowania przestrzennego, aby upewnić się, że w pobliżu inwestycji nie zostanie budowana obwodnica, oczyszczalnia ścieków lub inne tego typu miejsce. Niezbędne jest zebranie informacji o przewidywanych kosztach stałych, dlatego przed zakupem należy poznać wysokość podatku od nieruchomości albo wysokość czynszu – kwoty te w zależności od lokalizacji inwestycji mogą diametralnie się różnić.
Zastanawiając się, co zbadać przed kupnem mieszkania, powinno się również zwrócić uwagę na stan prawny nieruchomości. W tym celu należy sprawdzić Księgę Wieczystą – do odnalezienia interesującego obiektu potrzebny będzie jedynie numer, dzięki któremu możemy uzyskać potrzebne informacje. Z księgi dowiemy się m.in. kto jest właścicielem, a także czy mieszkanie obciążone jest hipoteką, a jeśli tak, to na jaką sumę i z jakiego tytułu. To również istotny etap przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego.

Pełny poradnik na temat weryfikacji stanu prawnego nieruchomości znajdziecie tutaj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *